MCP4152-502E/SN
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCP4152-502E/SN
  • 1
Digital Interface : Serial (SPI)
Operating Supply Current : 1 mA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 256
Resistance : 5 kOhms
Wiper Memory : Volatile
Package / Case : SOIC-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Tube
Series : MCP4152
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V